Цитати: „Само мое несовршенство“ – Јаневска Марија

Image„Не дека не трагам по совршенство. Значи трагам, цел живот сум перфекциониста што бара влакно во јајце, ама ко за беља потсвесно се заљубувам во несовршените работи. Оладено кафе, дождливо утро, каллива шофершајбна, снег по целата кола, да се нервирам кога сите семафори на црвено ќе ги фатам, па ќе се израдувам за едно зелено како мало дете. Скришно да јадам чоколадо, демек се лажам сама себе дека сум на диета. Интелигентен,ама не толку убав дечко, на кој кога ќе ми текне ќе се смеам ко зелена цел ден, мускулите на лицево да ме болат. Бакнеж со нетазе избричена брада. Будење со мирис на класична машка колонска вода и топло отров-горко турско кафе. Се радувам и кога мислам дека каснам од сабајле, а всушност сум стигнала 10 секунди пред да почне предавањето. И едно изгрејсонце кога цела вечер учам над книга. Уморно, несовршено, ама сепак – само мое.“

– Јаневска Марија, 2013
http://www.youtube.com/watch?v=OBk3ynRbtsw

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s