Цитати: „Нов месец“ – Јаневска Марија

ImageПонекогаш во сета оваа трчаница, за момент застанувам и само сакам да спијам. Ама стварно. Да спијам. Се` што правев години наназад беше борба да се изградам како личност, а се` што добив беше трчаница. На моменти кога ќе застанам со една шолја кафе во раце и криво ми е што сум заборавила од тоа брзање низ животов како е да уживаш во едно обично кафе. На моменти се прашувам како изгледа животот кога наутро ќе се разбудиш тогаш кога ќе се почуватвуваш наспана, а не тогаш кога алармот ќе заѕвони, и ќе имаш време да се влечеш од кревет до кујна, да си направиш едно кафе и да се скупчиш во фотелјата така во пижами и да уживаш будејќи се. Се прашувам како е да се разбудиш наутро и да помислиш „А што да правам денес?“ без план, без обврски. 
Како е? м?

Април е нов месец. Нов почеток. Можеби време е за промени. Добро утро.

– Јаневска Марија, 2013

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s