Цитати: „Кловнови“ – Јаневска Марија

Image„Понекогаш кога скоро сме заборавиле на оној кој не повредил толку многу наидуваме на нови шанси. Ама од тие шанси, некои летаат веднаш, но немаат крилја. Некои скокаат, а немаат нозе, а некои имаат се`, ама НЕ знаат што сакаат. Кога во таквата „единствена“ приказна сфаќаш дека „симнувањето ѕвезди“ и се` останато е лага, ти станува одвратно и ги мразиш кловновите од дното на душата. Ги мразиш повеќе од оној клован КОЈ СЕ` УШТЕ ГО САКАШ и оној клован кој СЕ` УШТЕ ТЕ САКА.“

– Јаневска Марија, 2013

Advertisements

2 thoughts on “Цитати: „Кловнови“ – Јаневска Марија

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s