Лажниот живот

Image

Се` минува така лесно потака,

Се` минува така чудно без мака,

Се` е црно скриено,

Со лажни бели завеси обвиено.

 

Велат овој живот е тој,

Велат овој живот е свој,

Но, зошто сите го живеат него,

Кога никој не излегол жив по него.

 

Велат и младоста среќна била,

завиена во возбуда и чувства од свила.

Велат таа била нешто среќно,

нешто мило, нешто вечно.

 

Велат така си и ти роден,

предодреден за живот без чувства, живот кобен,

живот нечесен и црн,

живот со патишта послани од трн.

 

– Јаневска Марија, 2007

(посветено на Тоше Проески)

http://www.youtube.com/watch?v=QgaTQ5-XfMM&feature=relmfu

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s