Цитати: „Огрди убава“ – Ксенија Николова

ImageСекој пат кога ќе ја видам, изгледа подобро од вчера. Тоа е проблем. Барем да беше тажна, пропадната, да се гледа дека пати што не сме заедно, ќе ми беше полесно. Она како да стана поубава откако ме нема. Некои фустани, некои лажни насмевки, некои чудни ликови, некои муабети и парфеми што мирисаат на иднина наместо на минато. Ми доаѓа да ја земам од сите и да ја однесам некаде далеку пред тоа да го направи некој друг. Ама ништо. Само си повторувам со себе: 

– „ Ајде ма огрди, да те видам неубава барем еднаш. Нека ти плачат очите и нека да ти се натажи лицето, да бидеш обична ко’ секоја друга. Огрди убава. Сакам сите да те видат грда и така да те запамтат за да никогаш не се омажиш за друг.“

 

– Ксенија Николова, 2012

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s