Цитати: „Недостојно камче“ – Јаневска Марија

ImageИ многу солзи подоцна, една полна месечина подоцна и неколку замислени желби, маглата се растера. После сите навреди и после напливот на илузијата на осаменост, сфатив дека мојот свет никогаш не се вртел околу него. Сето тоа било една глупава заљубеност, навидум детска замаеност, а тој со своите стари финти ме лажеше без да каже ниту еден збор. 

И на крајот, сфатив. Тој бил само едно обично никакво камче кое можев да го згазам со моите мали црни лобутинки, никогаш достојно за да го краси мојот нежен врат.

 

– Јаневска Марија, 2012

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s