Цитати: “Вода” – Ксенија Николова

Image“Држат вода твоите глупи муабети. Јебига, ама така е. Држат вода веќе некое време. И сега кажи ми – што ќе правиш со водата? Ќе ја испиеш, а знам дека си жеден, или упорно ќе ја држиш додека сама не ти се лизне меѓу прсти? Прави што сакаш, голем си. Јас те гледам веќе некое време. И знаеш што? Не ми е јасно како еден човек што е толку жеден, има вода во раце, и упорно не ја пие? Прво си мислев дека е од инает. Сега си викам, дај боже да беше од инает. Ти си таков човек. Одиш сам против себе. Се` што е сложено успеа да направиш, а најпростите работи ги утна. И ти нема да се смениш. Така да држи си ја водата уште колку време сакаш. Јас веќе нема да те барам, биди сигурен.”

– Ксенија Николова, 2012

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s