Цитати: “Чудна комбинација” – Јаневска Марија

Image“И толку чудно беше сето тоа. Јас тука, тој таму.Тој црно, јас розово.Одделени некој метар, а сепак засекогаш разделени. Тој сонце, јас месечина. Тој заоѓа, а јас се раѓам. Тој минус, јас плус. Тој корал, а јас хибискус. Нашата љубовна приказна беше тешко сфатлива комбинација, често еднострана пермутација, која никогаш немаше да стане една класична бајковна варијација.”

– Јаневска Марија, 2012

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s